فلکه گاز ثبت ملی شد
الناز باقرخانی
/ دسته ها: اخبار فیش حج

فلکه گاز ثبت ملی شد

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس با بیان اینکه میدان گاز در دوران معاصر به بهانه ورود گاز به شیراز به‌عنوان اولین شهر کشور، ساخته شده است، از ثبت ملی این بنای یادبود خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، هادی شه‌دوست شیرازی در این باره اظهار داشت: برابر ابلاغ وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران به استاندار فارس و در اجرای بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور، مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیر منقول فرهنگی-تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست‌های مرتبط، مراتب ثبت اثر فرهنگی-تاریخی " فلکه گاز" واقع در استان فارس، شهرستان شیراز، بخش مرکزی واقع در خیابان آزادی فلکه گاز، پس از طی تشریفات قانونی لازم به شماره ۳۴۵ انجام گرفت و این بنا در فهرست آثار واجد ارزش تاریخی-فرهنگی به ثبت رسید.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس ادامه داد: این اثر ثبت ملی تحت حفاظت و نظارت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس قرار دارد و هر گونه دخل و تصرف و یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت مکان فوق گردد، جرم محسوب شده و مرتکبین مشمول مجازات‌های قانونی خواهند شد.

شه‌دوست شیرازی بیان کرد: فلکه گاز در خیابان آزادی شهر شیراز واقع شده و این اثر از جمله آثار شاخص شهر شیراز و مربوط به دوران معاصر است که به دلیل وجود علمک گاز در این میدان و یادمان ورود گاز به شهر شیراز به این نام مشهور شده است.

او ابراز کرد: بنای یادبود گاز، المانی است که به مناسبت ورود گاز به شهر شیراز به عنوان اولین شهر در کشور طراحی و درحدود سال ۱۳۴۵ هجری شمسی بنا شده است.

این مقام مسئول گفت: از زمان طراحی این بنا تا به امروز تغییرات قابل ذکری رخ نداده است، ابعاد این فلکه بیضی مانند است که در مرکز آن سکویی ذوزنقه ای شکل با سه پله بنا شده است و علمک گاز در مرکز به ارتفاع ۲۳ متر و دو بازوی منحنی شکل در طرفین قراردارد که درمرکز آجرهایی به سبک فخر‌ مدین مزین شده است.

او‌ افزود: سنگ به کار برده شده در بنا از جنس سنگ پلاک است، در پای علمک، مجسمه شیر برنزی بر سکویی قرار دارد که توسط استاد علی‌اکبر صنعتی ساخته شده است.

سایت تخصصی فیش حج محمد

سایت آگهی فیش حج

اینستاگرام حج محمد

مشاوره رایگان حج و زیارت

مطلب قبلی پیام تسلیت خانه کتاب برای درگذشت غلامعلی رئیس‌الذاکرین
مطلب بعدی جای خالی ژئوتوریسم در گردشگری
Print
0 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

این فرم نام، ایمیل، آدرس IP و نظرات شما را جمع می کند تا بتوانیم نظرات شما را در وب سایت پیگیری کنیم. برای اطلاعات بیشتر، قوانین و مقررات و سوالات متداول ما را بررسی کنید، در آنجا اطلاعات بیشتری در مورد نحوه و چگونگی ذخیره اطلاعات شما در اختیار شما قرار می دهیم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته