اطلاعیه؛ ضرورت مشارکت حداکثری دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع در سامانه رزرو

روابط عمومی سازمان حج و زیارت در خصوص بروز رسانی اطلاعات در سامانه رزرو اطلاعیه ای صادر کرد.

اطلاعیه؛ ضرورت مشارکت حداکثری دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع در سامانه رزرو

به گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت؛ در متن این اطلاعیه آمده است؛ تکمیل و به روز رسانی اطلاعات فردی ودیعه گذاران حج تمتع در فراخوان عمومی تکمیل اطلاعات در سامانه رزرو به آدرسReserve.haj.ir حائز اهمیت می باشد و این اقدام فارغ از اینکه آمادگی اعزام به حج آینده را دارند یا خیر ،ضروری است.
این اطلاعیه می افزاید: بروزرسانی اطلاعات ودیعه گذاران ، افزایش مراجعات ومشارکت آنان در تکمیل اطلاعات در هریک از استانها ‏‏‏/ شهر‏‏‏/شهرستانها، امکان بیشتر و مناسب تری را برای برنامه ریزی در امور مختلف اجرایی بویژه تخصیص سهمیه و ثبت نام را فراهم می نماید.
یکی از شاخص های اصلی ، مهم و موثر در تخصیص سهمیه استانی و متعاقب آن تخصیص کاروان ، میزان مشارکت ودیعه گذاران برای تکمیل اطلاعات و همچنین به روزرسانی استان‏‏‏/ شهر و شهرستان محل سکونت و اعزام ، مذهب و ... می باشد و صرفاً تعداد اقلام باز استان‏‏‏/شهرستان به تنهایی تعیین کننده ی سهمیه استانی نخواهد بود. بنابراین این بروز رسانی اطلاعات ودیعه گذاران در سراسر کشور الزامی است.

این اطلاعیه در پایان از همه دارندگان فیش حج تمتع درخواست کرد حتما به سامانه رزرو مراجعه و بروز رسانی خود را انجام دهند.

اینستاگرام حج محمد

مشاوره رایگان حج

سایت تخصصی

اعطای تسهیلات کرونایی به کارگزاران و دفاتر خدمات زیارتی

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت با اشاره به مشکلات دفاتر خدمات زیارتی در جریان شیوع کرونا به دلیل تعطیلی سفرهای زیارتی و آسیبهای ناشی از آن گفت : طی پیگیری های انجام شده مرحله دوم پرداخت تسهیلات کرونایی به کارگزاران و دفاتر خدمات زیارتی محقق شد.

اعطای تسهیلات کرونایی به کارگزاران و دفاتر خدمات زیارتی

به گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت، محمد آزاد با اشاره به فعالیت حدود 2 هزار و 500 دفتر خدمات زیارتی دارای مجوز در سطح کشور گفت : سازمان حج و زیارت حمایت از دفاتر زیارتی، کارگزاران و عوامل اجرایی را از جمله وظایف خود می داند و با توجه به چالش هایی که از ناحیه شیوع کرونا برای این دفاتر و کارگزاری ها روی داد ، اقداماتی در خصوص کاهش دغدغه ها و کمک و حمایت آنان دنبال کرد.

وی با اشاره به تعطیلی سفرهای زیارتی و در پی آن تعطیلی این دفاتر و خسارات ناشی از آن افزود : رئیس سازمان حج و زیارت و دست اندرکاران ذیربط برای کاهش خسارت و زیان دفاتر خدمات زیارتی و کم شدن بار مشکلات آنان مباحثی را در دو محور کاهش هزینه‌ها و اعطای تسهیلات در دستور کار قرار داده و پیگیری کردند.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت از جمله این اقدامات اصلاح شیوه نامه های جاری در حوزه دفاتر خدمات زیارتی برای کاهش هزینه های این دفاتر عنوان و ذکر کرد : ادغام و تمرکز دو دفتر در یک محل ، کاهش متراژ مصوب محل دفاتر خدمات زیارتی در این راستا بود.

وی تعامل با واحدهای مرتبط برون سازمانی به منظور کاهش هزینه های مترتب بر دفاتر و نیز بهره مندی و اعطای این دفاتر و کارگزاران زیارتی چون سایر صنوف و بخش های کشور از تسهیلات کرونایی بود.

آزاد با اشاره به پیگیری های رئیس سازمان حج و زیارت از رئیس دفتر و معاون اقتصادی رئیس جمهوری، وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی ،کار، رفاه و تامین اجتماعی و نیز سازمان امور مالیاتی در این رابطه گفت:این تلاش ها موجب شد تا در مرحله نخست دفاتر خدمات زیارتی ضمن برخورداری از معافیت ها و مساعدت های مالیاتی از تسهیلات مربوط به حوزه مشاغل آسیب دیده ازکرونا نیز بهره مند. شوند.

به گفته وی در مرحله اول که خردادماه سال 99 اجرایی شد این تسهیلات در قالب وام های 60 و 160 میلیون ریالی به دفاتر خدمات زیارتی پرداخت شد.
وی افزود: با توجه به تداوم شرایط کرونایی و نیز آسیبهای ناشی از آن بر دفاتر خدمات زیارتی، سازمان حج و زیارت بر آن شد تا تسهیلات کرونایی مرحله دوم را برای این مراکز از دولت پیگیری کند.

به گفته معاون سازمان حج و زیارت در این مرحله کارگزارن زیارتی و عوامل اجرایی که در عملیات های حج و عتبات سال های 96، 97 و 98 در همکاری با سازمان حضور و مشارکت داشته اند از این تسهیلات بهره مند می شوند که اطلاعات مربوطه برای سامانه کارا وزارت تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی ارسال شد.

وی افزود: در این مرحله سقف تسهیلات پرداختی به دفاتر خدمات زیارتی یک میلیارد و 200 میلیون ریال و عوامل اجرایی معادل 200 میلیون ریال تعیین شد که بدین ترتیب برای بیش از 2 هزار و 500 دفتر و بالغ بر15  هزار نفر از کارگزاران عوامل اجرایی می توانند با مراجعه به سامانه کارا و ثبت نام نسبت به اخذ تسهیلات اقدام کنند.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت تاکید کرد: در تلاش هستیم تا در صورت امکان برای عوامل اجرایی بیشتری تسهیلات 200 میلیون ریالی را اخذ نماییم که در صورت حصول نتیجه، موضوع اطلاع رسانی می شود.

وی در پایان از تلاش های صورت گرفته در سازمان حج و زیارت و مسئولان ذیربط قدردانی کرد و گفت: به طور طبیعی چنین اقدام بزرگی برخی نقایص احتمالی را در خود دارد که خوشبختانه با پیگیری های همکاران ما در دفتر راهبری و نظارت بر امور کارگزاران، این نقیصه های احتمالی نیز به زودی رفع می شود.

آخرین برنامه ریزی ها برای اعزام عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به عتبات/ رایزنی برای راه اندازی عمره صورت گرفته است

رییس سازمان حج وزیارت در خصوص آخرین برنامه ریزی ها برای سفرهای عتبات عالیات، هزینه های سفر به عتبات ، اعزام عمره و تمتع سخن گفت.

آخرین برنامه ریزی ها برای اعزام عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به عتبات/ رایزنی برای راه اندازی عمره صورت گرفته است

به گزارش روابط عمومی سازمان حج وزیارت دکتر سیدصادق حسینی در گفتگویی در خصوص سفرهای هوایی عتبات عالیات بیان کرد:روزانه بین ۳۰ الی ۴۰ کاروان به صورت زمینی و هوایی راهی عتبات عالیات هستند که برای تحقق دستور رییس جمهوری با هدف جلب رضایت مردم در قالب کاهش نرخ های سفر به عتبات اقدامات لازم را به انجام شده و بدون کاهش هر گونه کیفیت و خدمات ارائه شده، زائران راهی عراق می شوند.
وی افزود: به عقیده من اتحادیه ایرلاین باید با توجه به مسیرهای پروازی و با هدف اشاعه و ترویج فرهنگ حسینی و با هدف رفاه حال مردم نسبت به کاهش نرخ بلیت سفر به عتبات عالیات اقدام کند تا تعداد بیشتری از عاشقان خاندان عصمت و طهارت بتوانند از این فیض عظیم بهره مند شوند.
رییس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه سازمان هواپیمایی کشوری باید قیمتهای پرواز به عتبات عالیات را منطقی کند گفت : نرخ بلیت پرواز به عتبات واقعی نیست و تنها دستور رییس دولت سیزدهم میتواند برای کاهش آن راهگشا باشد.
وی با بیان اینکه ۵۵ الی ۶۰ درصد هزینه سفرهای هوایی به عتبات عالیات صرف خرید بلیت هواپیما می شود، گفت: نرخ های بلیت سفر به عتبات عالیات باید بگونه ای باشد که سبب اعزام هرچه بیشتر مشتاقان سفر به عتبات عالیات شود.
حسینی با بیان اینکه هم اکنون ۳۸ شرکت فعال ایرانی در عراق عهده دار امورات زائران به این کشور هستند، تصریح کرد: از زمان بازگشایی راه کربلا که به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری کرونا بسته شده بود،تاکنون ۱۷۵ هزار زائر ایرانی برای زیارت عتبات عالیات راهی عراق شده اند که با توجه به برنامه ریزی های انجام گرفته آمادگی اعزام دو برابری این تعداد نیز وجود دارد.
++ازسرگیری سفر عمره چشم انداز مثبتی دارد.
رییس سازمان حج و زیارت همچنین در خصوص راه اندازی اعزام زائران به سفر عمره نیز گفت: با توجه به نبود کنسولگری در حال حاضر امکان اعزام زائران عمره وجود ندارد اما با توجه به مذاکرات وزارت امور خارجه ایران با عربستان برای از سرگیری اعزام به این سفر معنوی چشم انداز مثبتی به نظر می رسد.
++۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در انتظار سفر به حج عمره حسینی با اعلام اینکه هم اکنون ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر سالهاست که در انتظار سفر عمره هستند، گفت: تاکنون مکاتبات لازم در خصوص راه اندازی عمره از سوی سازمان حج و زیارت انجام شده اما تاکنون در این زمینه پاسخی دریافت نشده است .
وی افزود: در صورت پاسخ کشور میزبان برای بازگشایی مجدد عمره، این آمادگی وجود دارد تا ظرف کمتر از یک ماه اقدامات اجرایی انجام بگیرد .
وی در خصوص زائران در نوبت حج تمتع نیز گفت: هم اکنون یک میلیون و ۱۴۰ هزار نفر که از سال ۸۵ برای اعزام به حج تمتع ثبت نام کرده اند در نوبت سفر به عربستان هستند که با توجه به روند موجود سالهای قبل (اعزام حدود ۹۰ هزار نفر در سال) حدود ۱۳ سال دیگر باید در نوبت باشند.

تاکید رییس سازمان حج وزیارت بر نقطه نظرات کارشناسان و آسیب شناسی طرح های اعزام عتبات

رییس سازمان حج و زیارت به تبیین طرح اعزام زایران کشورمان به عتبات عالیات پرداخت و بر ضرورت آسیب شناسی طرح های مدنظر تاکید کرد.

تاکید رییس سازمان حج وزیارت بر نقطه نظرات کارشناسان و آسیب شناسی طرح های اعزام عتبات

به گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت ؛ دکتر سید صادق حسینی در نشست هم فکری با مدیران دفاتر حج و زیارت 10 استان کشور و مدیران منتخب شرکتهای مجری عتبات عالیات که در خصوص طرح های مورد نظر برای اعزام زایران به عتبات عالیات برگزار شد بیان کرد: به یک سالگی طرح نوین عتبات نزدیک می شویم چراکه طرح نوین عتبات از 23 آبان ماه 1400 و بعد از آسیب شناسی های صورت گرفته نسبت به طرح تمرکز و در مدیریت قبلی کلید خورد.
وی با بیان اینکه طی 17 سال طرح اعزام زایران به صورت متمرکزو توسط شرکت شمسا انجام و طی یکسال اخیر با طرح نوین انجام گرفته است گفت: جمع بندی ها و آسیب شناسی ها منجر به ایجاد طرح جدیدی با عنوان طرح نوین شد و طی این مدت نیز ادامه یافته است و در حال حاضرنیز آسیب شناسی های لازم از سوی کارشناسان نسبت به این طرح نیز انجام گرفته است.
رییس سازمان حج وزیارت با بیان اینکه در سفرهای اخیر و دیدار با کارگزاران نقطه نظرات آنها را نسبت به طرح نوین عتبات استماع کرده است گفت: اگر این طرح ، به خوبی پیش رفته و اشکالی نداشته باشد که آن را دنبال خواهیم کرد؛ اگر نیاز به اصلاح داشته باشد باید آن را اصلاح کنیم اما اگر طرح مناسبتر و بهتری ارایه شود که آسیب ها و دغدغه های کمتری داشته باشد آن را انجام خواهیم داد.
به گفته حسینی، در حال حاضر به غیراز نقطه نظرات مختلف در رابطه با طرح نوین عتبات، طرح جدیدی از سوی کارشناسان مطرح شده است.
وی با بیان اینکه طرح متمرکز دیگر به صلاح نمی باشد، گفت: در خصوص طرح نوین عتبات که طی یکسال گذشته نیز اجرا شده، کارشناسان باید نظر دهند که آیا این طرح خوب است و اگر خوب است چه مزایایی را داشته و اگر ایراداتی دارد راهکارهای رفع آن به چه صورت می باشد.
وی افزود: طرح وروش سومی نیز از سوی کارشناسان مطرح شده مبنی براینکه کارهای اجرایی اعزام زایران به عتبات را روی سه مجموعه (سه شرکت)متمرکز کنیم یعنی یک تمرکز برروی پرواز زایران باشد و یک مجموعه ( شرکت) مبادرت به تامین و فراهم کردن شرایط پرواز کند؛ یک تمرکز در اسکان باشد که یک مجموعه متولی کل اسکان باشد(البته حقوق کسانی که برای شش ماه یا یکسال آینده اجاره کرده اند مجفوظ است)؛ یک مجموعه هم کار تغذیه و حمل و نقل درعراق را انجام دهند.
رییس سازمان حج و زیارت خطاب به مدیران مدعو ادامه داد:البته این روش و همچنین انتخاب شرکت ها را نیز به عهده خود شما می گذاریم تا روند مناسبی انجام گیرد و در این زمینه نیز نقطه نظرات خود را مطرح نمایید.
حسینی با بیان طرح دیگری مبنی بر منطقه ای یا استانی کردن اعزام ها نیز مدنظر است اضافه کرد: این بدین معنا است که اعزام ها تبدیل به 8 منطقه و 8 استان بزرگ می شود که این استانها به استانهای همجوار خود خدمت رسانی لازم در رابطه با اعزام زایران را انجام می دهند و در هراستان نیز یک شرکت یا دو شرکت وجود داشته باشند.

**تاکید بر زیارت آسان ، ارزان و افزایش رضایتمندی زایران عتبات

رییس سازمان حج و زیارت در ادامه این نشست مهم به تاکیدات رییس دولت سیزدهم مبنی بر زیارت آسان وارزان اشاره کرد و افزود: آیت الله دکتر رییسی اهتمام جدی بر موضوع زیارت آسان و ارزان دارند و ما نیز در سازمان حج و زیارت این مهم را دنبال کرده ایم.
حسینی تصریح کرد: با وجود نامتعادل بودن شرایط قیمتی ناشی از قیمت ارز خارجی اما تمام توان خود را برای اعزام های ارزان قیمت به کار بسته ایم که نمونه آن اعزام با قیمت 3 میلیون بوده که در حال حاضر نهایتا با قیمت 3 و نیم میلیون در حال انجام است.
وی هدف از اعزام زایران را رشد و ارتقا معنویت وکاهش آسیب های اجتماعی دانست و گفت:دفاتر حج وزیارت استانها می توانند با مجموعه های داخلی خود و خیرین و افراد اثرگذار نشست داشته باشند و از ظرفیتهای مختلف برای اعزام متقاضیان استفاده کنند.
رییس سازمان حج و زیارت با تاکید بر تسهیل در اعزام زایران به عتبات عالیات وسفرهای زیارتی گفت:همه برای هدف مقدسی جمع شده ایم و آن هدف کسب سود و سوآوری نیست بلکه تسهیل و رضایت مندی زوار است.
حسینی همچنین به آشپزخانه مرکزی در عراق اشاره کرد و گفت: در بحث تغذیه متمرکز مهم توجه به امنیت غذایی است و کیفیت و کمیت غذای زایران باید حفظ شود.
وی در خصوص بسته های متنوع سفر به عتبات نیز گفت: باید بسته های متنوع باقیمت ها و کیفیت های مناسب وجود داشته باشد تا زایران حق انتخاب داشته باشند وافزایش رضایتمندی را ببینیم.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که نقطه نظرات کارشناسی و آسیب شناسی های صورت گ

چگونه فیش حج تمتع بخریم؟

معاون عمره و حج سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه حدود یک میلیون و 200 هزار نفر در انتظار تشرف به حج تمتع هستند، نحوه خرید و فروش فیش حج را تشریح کرد.

چگونه فیش حج تمتع بخریم؟

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، پس از صحبت‌های حجت‌الاسلام سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت درباره وضعیت حج تمتع سال آینده و البته پیش‌بینی قیمت آن، بازار خرید و فروش فیش حج تمتع رونق گرفته است.

بر همین اساس، برخی از افرادی که تاکنون به حج تمتع مشرف نشده بودند و فیش حج هم ندارند، به فکر خرید فیش حج دارای اولویت افتادند و برخی دیگر هم که به هر دلیلی امکان تشرف به این سفر معنوی را ندارند، برای فروش فیش خود دست به کار شده‌اند. با این وجود، بسیاری از متقاضیان خرید و فروش فیش حج هنوز درباره نحوه واگذاری آن اطلاعی ندارند و نمی‌دانند که چگونه باید اقدام به خرید یا فروش فیش حج کنند.

رضایی با اشاره به اینکه امکان انتقال فیش حج از یک استان به استان دیگر وجود ندارد، تصریح کرد: اعزام باید در چارچوب باشد. بر همین اساس، فردی که در تهران سکونت دارد، نمی‌تواند از استان دیگری اعزام شود. البته ما در فراخوانی از دارندگان فیش حج در هر تاریخ و اولویتی خواسته‌ایم که با بروزرسانی اطلاعات شخصی خود، روند ثبت‌نام حج، سهمیه‌بندی و حتی واگذاری فیش‌ها را تسهیل کند. چرا که ممکن است به طور مثال زائری در زمان ثبت‌نام حج تمتع در مشهد ساکن بوده، اما اکنون در تهران سکونت دارد و می‌خواهد از اتان محل سکونتش اعزام شود. بر همین اساس، باید در سامانه رزرو اطلاعات خود را بروز کند.

معاون عمره و حج سازمان حج و زیارت با بیان اینکه هدف فراخوان این است که دارندگان فیش حج اطلاعات خود به ویژه محل سکونت و کدپستی را بروزرسانی کنند، گفت: با این اقدام، برنامه‌ریزی برای حج تمتع دقیق‌تر صورت می‌گیرد و بهتر می‌توانیم برای هر استان سهمیه در نظر بگیریم. 

قیمت فیش حج چقدر است؟

وی همچنین درباره هزینه خرید یا فروش فیش حج تمتع نیز خاطرنشان کرد: ما به طور کلی درباره قیمت‌گذاری فیش حج ورودی نکرده‌ایم و فیش حج مانند سندی در اختیار افراد است و این فیش به صورت توافقی خرید و فروش می‌شود. حتی ما حداقل و حداکثر قیمتی نیز برای فیش حج و اولویت‌ها سند افراد اعلام نمی‌کنیم. ملاک اصلی ما برای ثبت‌نام حج تمتع، داشتن فیش دارای اولویت است که هزینه سپرده‌گذاری به طور مثال یک میلیون تومان در سال ۸۶ به اضافه سود آن محاسبه می‌شود و باقی هزینه‌ها هم بر اساس زمان اعزام، اعلام خواهد شد که زائران باید آن را بپردازند.

به گزارش فارس، چندی پیش نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هزینه حج تمتع ۱۴۰۲ را حدود ۱۲۰ میلیون تومان پیش‌بینی کرد که البته هنوز این مبلغ نهایی نشده است. از طرفی افرادی که فیش حج تمتع را خریداری می‌کنند، جدای از هزینه برای خرید فیش، باید ما به التفاوت هزینه حج تمتع را به صورت کامل بپردازند و خرید فیش حج به معنای دادن هزینه کامل حج تمتع نیست.

RSS
1345678910انتها

انتخابگر پوسته